Zabieg, który „stawia na nogi” nawet osoby po ciężkich urazach mięśni, stawów czy kręgosłupa. Masaż tkanek głębokich działa znacznie mocniej i przynosi szybsze efekty leczenia, niż masaż relaksujący czy klasyczny. Mimo że ruchy wykonywane są wolnym tempem, jest zabiegiem intensywnym.
Masaż tkanek głębokich to terapia powięziowa i praca na punkach spustowych. Jest zabiegiem stymulującym organizm, polecany osobom, które skarżą się na częste bóle głowy, bóle mięśni, rwę kulszową czy urazy przeciążeniowe. Sprawdza się również jako profilaktyka zdrowia i dobrego samopoczucia.
Na czym polega
Podczas zabiegu, który ma charakter bardziej leczniczy niż relaksacyjny, terapeuta wykonuje ruchy łokciami, przedramionami i palcami, ale z wyjątkiem kciuków. Pracuje na brzuścach mięśniowych pod kątem ok. 45 stopni. Rozciąga je, ale nie uciska. Dopasowuje intensywność, siłę i rodzaj wykonywanych ruchów do reakcji organizmu pacjenta. Podczas zabiegu nie stosuje się żadnych produktów wywołujących poślizg, jak masła, balsamy czy olejki. Podczas masażu wykorzystywane są różnorodne techniki pracy z tkankami miękkimi, które na celu mają głównie zmniejszenie napięcia mięśni, poprawę ich elastyczności i zwiększenie zakresu ruchu. Oprócz pracy na mięśniach opracowywane są również przegrody międzymięśniowe dzięki czemu poprawia się przesuwalność tkanek względem siebie. Masażysta wszystkie techniki wykonuje ergonomicznie przez co mimo użycia małej siły swoich rąk potrafi wykonać bardzo intensywny masaż.
Działanie
Masażysta wykorzystuje masę swojego ciała (jest wyprostowany), więc nie musi zbyt mocno uciskać pacjenta. Wykonuje powolne i dokładne ruchy, które nie nadwyrężają mięśni. Za to umożliwiają łatwy dostęp do tkanek głębokich. Podczas masażu, z mięśni uwalnia się napięcie.Po chwilowym uczuciu bólu, pojawia się nieprawdopodobna ulga.
Dla kogo
Masaż tkanek głębokich służy rozluźnieniu napięć mięśniowych i powięzi. Dzięki niemu organizm jest lepiej ukrwiony, a tkanki szybciej się regenerują. Masaż tkanek głębokich stymuluje cały organizm. Wskazaniem do niego są wady postawy, bóle mięśni, napięciowe bóle głowy, rwa kulszowa i rwa barkowa. Taki zabieg pomaga też przy zwichnięciach, skręceniach czy stłuczeniach. A „skutkiem ubocznym” tego masażu, jest odprężenie i poprawa nastroju.
Efekty
Ostatni posiłek poprzedzający zabieg warto spożyć maksymalnie do 2 godzin przed. Dobrze, żeby nie były to dania ciężkostrawne. Natomiast po tak intensywnym masażu, nie ma mowy o powrocie do pracy czy biegu po zakupy. Dobrze jest więc umówić się na niego w drugiej połowie dnia i dać sobie luz do wieczora. Zabieg warto wykonać w serii, w przypadku nawracających bólów głowy czy kręgosłupa lub po większych urazach. Natomiast masaż tkanek głębokich działa znacznie szybciej niż inne rodzaje masaży. Przynosi ulgę już po pierwszym zabiegu.
Przeciwwskazania
Z masażu tkanek głębokich trzeba zrezygnować w ostrych stanach zapalnych ścięgien i stawów, podczas infekcji (gdy towarzyszy jej gorączka). Przeciwwskazanie stanowią również krwotoki (i choroby które do nich prowadzą), tętniaki i nowotwory.